21 Eylül Dünya Alzheimer GünüUNUTMA(!) TRABZON!!!!

ALZHEİMERI DURDURAMAYIZ BELKİ AMA MÜCADELENİZDE SİZE DESTEK OLABİLİR, HASTALIĞIN İLERLEMESİNİ YAVAŞLATABİLİRİZ...

          Her 65 kişiden 1’i Alzheimer hastalığıyla mücadele etmektedir. Üstelik Alzheimer hastalarının büyük çoğunluğunu yaşlı olmasına rağmen gençlerde gittikçe daha sık görülmeye başladığı da korkutucu bir gerçektir.

          Ülkemizde gittikçe yaşlanan nüfus gerçeği de göz önüne alındığında görülmektedir ki 30-40 yıl sonra Alzheimer çağımızın hastalığı olacaktır. Günümüzde 680 bin kişinin Alzheimer hastası olduğu bilinirken 2030’da dünya üzerinde bu hastalığa yakalananların sayısının 74,7 milyona ulaşması beklenmektedir.

          İl Müdürlüğümüze bağlı hizmet veren yaşlı kuruluşlarımızda bulunan 234 yaşlıdan 130’u Alzheimer hastasıdır. İlimizde 130157 yaşlı olduğu ve buna göre nüfusun yaklaşık %17 sinin yaşlı olduğu göz önüne alınırsa; Alzheimer hastaları için özel bir merkez bulunmamakla birlikte İl Müdürlüğümüze bağlı 2 yaşlı kuruluşu olmasına rağmen özel sektörün ya da yerel yönetimlerin bu alanda çalışan kuruluşlarının bulunmaması büyük bir eksikliktir.

          Bu nedenlerle İl Müdürlüğümüz bu yıl içerisinde 141 yaşlı kurum bakımı talebinden ancak 64’üne olumlu olarak cevap verebilmiştir. Uyguladığımız alternatif sosyal hizmet modellerinin (evde bakım ödemesi, sosyo ekonomik destek ödemesi, yerel ekonomik destek, merkezi destek, vb.) yanında İlimizde Alzherimer/Demans hastalarına özel gündüzlü ve yatılı kurum bakım kuruluşlarının yatırım programlarına alınması gerekmektedir.

         Yakın dönemde faaliyete geçirmeye çalıştığımız projelerimiz arasında Alzheimer hastalarının ve ailelerinin taleplerine cevap verebilecek bir merkez de yer almaktadır. Alzherimerın farkındayız. İl Müdürlüğümüz bünyesinde ve yaşlı kuruluşlarımızda çalışan tüm personellerimizle birlikte Alzheimer ile mücadelede yanınızdayız. 

Ahmet KURT
Trabzon Aile ve Sosyal
Politikalar İl Müdürü


Sonraki Sayfa: Çocuklarımız Çanakkale’ de

Önceki Sayfa : Kuruluşumuzda Bakım ve Korunma Altında Bulunan Gençlerimizle Gezideyiz